European Union flag

Beskrivelse

Denne rapporten, av XDI, avslører risikoen for skade frå 6 forskjellige klimaendringar (inkludert flaum, vind og brann) til over 200000 sjukehus, inkludert meir enn 23000 i Europa, frå 1990 til slutten av århundret. Resultata er basert på ein analyse som kombinerer klimafareprognosar med typisk sjukehusspesifikk informasjon og romlege kontekstdata for å berekne risikosannsynlegdomar.

Rapporten finn at utan ein rask utfasing av fossile brensel (RCP 8.5) og sjukehustilpasningstiltak, kan Europa innan 2100 ha opptil fire gonger flere eller over 1000 sjukehus med høg risiko for total eller delvis nedstenging frå ekstreme vêrforhold, noko som betyr for nokre land at opptil 29 % av alle sjukehus er i fare. Raske utsleppskutt kan redusere konsekvensane for ei fordobling av skaderisikoen. Analyse antyder at global oppvarming allereie har resultert i ein 27 % auke i risikoen for skade på sjukehusinfrastruktur i Europa sidan 1990. Kystoversvømmelse og flaum er dei viktigaste køyrefarane, men modellering tyder på at ekstrem vind òg aukar skaden i ei rekkje land.

I 2100 vil Italia, Frankrike og Tyskland ha det høgaste talet på sjukehus med høg risiko for total eller delvis nedlegging, mellom 137 og 82 sjukehus, det vil seie for nokre av desse landa nesten dobbelt så mange sjukehus i fare i dag. Andre land, som Danmark, Albania, Belgia og Irland, kan oppleva ein eksponentiell (500-1000 %) auke i skaderisiko for sjukehusinfrastruktur. Analyse antyder at Hellas har opplevd den største auken i risikoen for skade på sjukehusinfrastruktur frå klimaendringar i Europa til dags dato, med ein 83 % auke i risikoen for skade sidan 1990. 

Referanseinformasjon

Nettsteder:
Kilde:
XDI, 2023, 2023 XDI Global Hospital Infrastructure Fysisk klimarisikorapport, XDI Benchmark Series, XDI. Tilgjengeleg på https://assets-global.website-files.com/6470f78e041bb767ea4d900f/65684bb7c9517fbf856d715f_XDI%20COP28HealthReport150 %20tagged%20copy%202 %20(1).pdf

Publisert i Climate-ADAPT: Apr 22, 2025

Language preference detected

Do you want to see the page translated into ?

Exclusion of liability
This translation is generated by eTranslation, a machine translation tool provided by the European Commission.