European Union flag

Beskrivelse

  • Avlinga av flere regnmata avlingar flater ut (t.d. kveite i enkelte europeiske land) eller minkar (t.d. druer i Spania), medan avlingane av andre avlingar (t.d. mais i Nord-Europa) aukar. Desse endringane tilskrivast delvis observerte klimaendringar, spesielt oppvarming.
  • Ekstreme klimatiske hendingar, inkludert tørke og hetebølgjer, har negativt påverka avlingsproduktiviteten i Europa i løpet av det første tiåret av det 21. århundre.
    Framtidige klimaendringar kan føre til både nedgang og auke i gjennomsnittleg avkasting, avhengig av avlingstype og klima- og forvaltingsforhold i regionen. Det er eit generelt mønster av forventa produktivitetsauke i Nord-Europa og reduksjonar i Sør-Europa, men med skilnader mellom avlingstypar.
  • Forventa auke i ekstreme klimatiske hendingar forventast å auke variasjonen i avlingane og føre til framtidige reduksjonar i avlingane i heile Europa.

 

Referanseinformasjon

Nettsteder:
Kilde:
EØS

Publisert i Climate-ADAPT: Apr 22, 2025

Language preference detected

Do you want to see the page translated into ?

Exclusion of liability
This translation is generated by eTranslation, a machine translation tool provided by the European Commission.