European Union flag

Beskrivelse

På sitt syttitredje møte i mars 2011 vart Innlandstransportkomiteen, med henvisning til resultata frå det felles UNECE-UNCTAD-verkstaden, samde om å opprette ei ekspertgruppe om konsekvensar og tilpasning av klimaendringar for internasjonale transportnett og å vedta sine referansevilkår. UNECEs eksekutivkomité godkjende på sitt førtiførste møte i mai 2011 opprettelsen av ei slik ekspertgruppe. Ekspertgruppa starta sitt arbeid med ein internasjonal konferanse, som vart halden i 2011, derav bakgrunnspapiret og presentasjonane er tilgjengelege på denne nettsida. Rapporten frå ekspertgruppa, publisert i 2013 er også tilgjengeleg (ECE/TRANS/238). Deretter har ekspertgruppa vorte beden om å hjelpe til og rapportere innan 2017 i: 

a) identifisere og om mogleg opprette forteikningar over transportnett i ECE-regionen som er sårbare for verknader av klimaendringar, om mogleg i eit miljø med geografisk informasjonssystem (GIS), 

B) Bruke/utvikle modellar, metodar, verktøy og god praksis for å handtere potensielle ekstreme farar (t.d. høge temperaturar og oversvømmingar) til utvald infrastruktur for innlands transport i ECE-regionen under ulike scenari for klimaendringar, 

C) Identifisering og analyse av case-studiar om dei potensielle økonomiske, sosiale og miljømessige konsekvensane av klimaendringane og gje ein kostnad/nytte-analyse av tilpasningsalternativane.

Referanseinformasjon

Nettsteder:
Kilde:
UN-ECE

Publisert i Climate-ADAPT: Apr 22, 2025

Language preference detected

Do you want to see the page translated into ?

Exclusion of liability
This translation is generated by eTranslation, a machine translation tool provided by the European Commission.