All official European Union website addresses are in the europa.eu domain.
See all EU institutions and bodiesDescription
SpongeScapes-prosjektet har som mål å konsolidere, utvide og spreie vitskapleg kunnskap for å forbetra svampfunksjonen til jord-, grunnvass- og overflatevasssystemer for å akselerere løyvinga av alle interessentar. SpongeScapes vil bidra til å auke klimamotstanden mot hydrologiske ekstremar i landskapsskala: Vi vil gå gjennom og demonstrere effektiviteten av løysingar i 140 eksisterande tilfelle, ytterlegare detaljprosessforståing i individuelle casestudiar, og oppskalarar denne kunnskapen saman med interessentar ved å samdesigne svampstrategiar på landskapsskala.
SpongeScapes bringar individuelle løysingar og strategiar for oppskalering nærare marknaden ved å gje realistiske evalueringar av deira effektivitet under ulike hydrometeorologiske ekstreme hendingar i noverande forhold og framtidige scenari. Vi gjev interessentar metodar for å kartleggje høve og sjølv vurdere potensialet for å auke svampfunksjonen til grunnvatn, jord og overflatevasssystemer i lokal samanheng, med omsyn til klima, geologi, topografi, jordeigenskapar og arealbruk. Det store utvalet av svamp tiltak og strategiar som tilbys av case-studiar mogleggjer vurderingar av deira primære funksjon, co-fordelar og potensielle avvegningar, og eigna styring og politiske miljøar for gjennomføring.
Ved hjelp av valideringsdata frå case-studiar, forbetrar SpongeScapes state-of-the-art, open kildekode (geo-) hydrologiske modelleringsverktøy og forbetrar kvantifiseringa av konsekvensutgreiingar knytte detaljert prosessforståing til landskapsskala evalueringar. I case-studia vil vi samarbeide med ei rekkje offentlege og private interessentar direkte påverka av, eller involvert i, endringar knytte til forbetring av svampens funksjon i landskapsskalaen. Staktehaldarar inkluderer lokale beslutningstakarar og samfunnsgrupper, som er direkte påverka av endringar knytte til svampfunksjon på landskapsskala.
Project information
Lead
STICHTING DELTARES, the Netherlands
Partners
OFFICE INTERNATIONAL DE L'EAU, France
UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA, Italy
UNIVERZA V LJUBLJANI, Slovenia
MINISTRSTVO ZA OKOLJE, PODNEBJE IN ENERGIJO, AGENCIJA REPUBLIKE SLOVENIJE ZA OKOLJE, Slovenia
SZKOLA GLOWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO, Poland
WORLD WIDE FUND FOR NATURE GREECE, Greece
ETIFOR SRL, Italy
GOTTFRIED WILHELM LEIBNIZ UNIVERSITAET HANNOVER, Germany
UK CENTRE FOR ECOLOGY & HYDROLOGY, United Kingdom
Reference information
Websites:
Published in Climate-ADAPT: Feb 6, 2024
Language preference detected
Do you want to see the page translated into ?