All official European Union website addresses are in the europa.eu domain.
See all EU institutions and bodiesBeskrivelse
Aspect tek sikte på å etablere og demonstrere eit saumlaust klimainformasjonssystem (SCI) med ei tidshorisont på opptil 30 år, ledsaga av underbygging av forsking og utnyttalse av klimainformasjon for sektorvise applikasjonar. Målet er å forbetra tilpasninga gjennom forbetring av eksisterande klimavarslingssystemer.
ASPECT er utforma rundt sju arbeidspakkar. Arbeidspakke 1-3 gjev klimaprognosar og projeksjonsdata på tvers av tidsskalaar, inkludert forbetra forståing, ferdigheitsvurdering, nedskaleringsmetodar og identifisering av ekstremar. Arbeidspakke 4 til 7 dannar ei klyngje som fokuserer på å engasjere seg med brukarane, levere data, informasjon, metodar og rettleiing for å drive og informere tilpasning, samt breiare kommunikasjons-, formidlings- og utnyttalsesaktivitetar.
Informasjonspakken vil inkludere baseline prognosar og prognosar (pluss usikkerheit), men òg nye grenser vil bli utforska (til dømes ekstremar som er av sosioøkonomisk interesse på høgt nivå). For å lykkast vil forskinga omfatta: Forståing og tilskriving av ulike prosessar langs tidsskalaene (til dømes utforsking av signal-til-støy-forhold) og deira innverknad på føreseielegheit, nye måtar å initialisere prediksjonssystema på, samanslåing av spådommar med prognosar, levering av regional SCI for Europa ved nedskalering (statistiske metodar, AI) og HighRes-modellar (inkludert konveksjonstillatande modellar) og nyskapande etterbehandlingsmetode som forbetrar ferdigheitene og robustheita til klimaprognosane.
Prosjektinformasjon
Bly
Barcelona Supercomputing service, Spain
Partnere
Max-Plank Institute fur meteorologie, Denmark
CMCC Foundation, Italy
European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, UK
University of Leeds, UK
University of Zagreb, Croatia
Swedish Meteorological and Hydrological Institute (SMHI), Sweden
Republic Hydrometeorological Service of Serbia, Serbia
CODORNIU SA, Spain
Met Office, UK
University of Oxford, UK
University of Leeds, UK
Publisert i Climate-ADAPT: Apr 22, 2025
Language preference detected
Do you want to see the page translated into ?