European Union flag

Beskrivelse

Det overordna målet for SECAP er å fremje ei berekraftig utvikling av grensekryssande territorium ved å fremje lågkarbonstrategiar for alle typar territorium, særleg byområde, og å skape relevante tilpasnings- og reduksjonstiltak (Akse 2, prioritet 4e). Prosjektet fremjar grenseoverskridande deling av verktøy, metodar og databasar for å generere positive effektar på lokal planlegging. Dermed integrerer prosjektet både tiltak og tilpasning innanfor ei heilskapleg tilnærming til lokal planlegging av klimapolitikk og -tiltak.

Prosjektet gjev retningslinjer, verktøy og databasar, samt praktisk støtte til kommunane i prosjektområdet (Friuli Venezia Giulia og Veneto i Italia, Goriška, Gorenjska og Ljubljana Urban Region i Slovenia) for gjennomføring av berekraftig energi- og klimatilpasningspolitikk, som gjenspeglast i transaksjonen frå Sustainable Energy Action Plans (SEAPs) til Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAPs), etter ramma av borgmeisteravtalen for klima og energi. Hovudmålet med prosjektet er å forbetra energiplanlegginga til lokale aktørar, med fokus på energisparing, fornybar energi, reduksjon av CO2-utslipp og klimatiltak.

På tilpasningspolitisk side forventast prosjektets transnasjonale strategiske tilnærming å fremje utviklinga av rettidige tilpasningstiltak og konsistensen mellom ulike sektorar og styringsnivå. Prosjektets håp er at ei slik tilnærming vil auke forståinga av konsekvensane av klimaendringar og legge til rette for implementering av politikk for optimal tilpasning, gjennom regionale og lokale strategiar som er i samsvar med nasjonale. Partnarskapen omfattar nasjonale og regionale etatar, og dette forventast å sikre at vala delast med styringsorganer, noko som sikrar samanheng i strategien med nasjonale og regionale handlingsplanar og utviklingspolitikk.

I prosjektet vart ein innovativ og vitskapleg støtta RVA-tilnærming utvikla, enkel å bruke og reproduserbar for dei fleste kommunar. RVA-tilnærminga gjev høve til å gjennomføre praktiske og heile spektervurderingar for klimatruslar, utsette elementar og sårbarheiter for ein kvar potensiell innverknad, noko som lettar beslutningsprosessen av lokale styresmakter med omsyn til tilpasning til klimaendringar.

 

ECCA 2021 — Video om klimatilpasningsløysingar —SECAP

Prosjektinformasjon

Bly

Regione Friuli Venezia Giulia - Direzione Centrale Ambiente ed Energia

Partnere

Universita' degli Studi di Trieste, Italy

Area Science Park, Trieste

Citta' Metropolitana di Venezia, Italy

Università IUAV di Venezia, Italy

Unioncamere del Veneto, Italy

GOLEA - Nova Gorica Energy Agency, Goriška, Slovenia

LEAG – Gorenjska Energy Agency, Slovenia

RRA LUR -Regional Development Agency of the Ljubljana Urban Region, Slovenia

Pivka Municipality, Slovenia

 

Finansieringskilde

Interreg Italia-Slovenija

Referanseinformasjon

Nettsteder:

Publisert i Climate-ADAPT: Apr 22, 2025

Language preference detected

Do you want to see the page translated into ?

Exclusion of liability
This translation is generated by eTranslation, a machine translation tool provided by the European Commission.