Start Baza danych Publikacja i sprawozdania Powodzie: Zarządzanie zagrożeniami dla zdrowia w europejskim regionie WHO

Exclusion of liability

This translation is generated by eTranslation, a machine translation tool provided by the European Commission.

Website experience degraded
The European Climate and Health Observatory is undergoing reconstruction until June 2024 to improve its performance. We apologise for any possible disturbance to the content and functionality of the platform.
Publications and Reports

Powodzie: Zarządzanie zagrożeniami dla zdrowia w europejskim regionie WHO

Opis

Patrząc wstecz na ostatnie 20 lat, powodzie w 49 krajach w regionie europejskim WHO spowodowały ponad 2000 zgonów i innych skutków zdrowotnych. Nastąpiła utrata mienia, szkody w placówkach opieki zdrowotnej, przesiedlenia ludzi i ogromne koszty ekonomiczne (szacowane na około 70 mld euro).

Istniejące luki w zapobieganiu skutkom powodziowym dla zdrowia oraz dostępność w odpowiednim czasie strategii reagowania przeciwpowodziowego lub ustalonych planów działania zostały ocenione w ramach badania przeprowadzonego przez europejskie państwa członkowskie WHO. W szczególności uwzględnia się potencjalne skutki zmieniającego się klimatu (np. częstsze ekstremalne zjawiska opadów).

Badanie wykazało, że koordynacja międzysektorowa ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania zgonom, urazom, chorobom i innym konsekwencjom zdrowotnym. W sprawozdaniu zaproponowano szereg środków ochrony zdrowia ludności w czterech fazach powodzi, a mianowicie profilaktykę, gotowość, reagowanie i odbudowę (PPRR). Przykładem są kluczowe powiązania między zarządzaniem powodzią, gospodarowaniem zasobami wodnymi, zdrowiem publicznym, zmianą klimatu i ograniczaniem ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi (DRR) są obecnie źle zdefiniowane i pozostają podzielone na części. Istnieje potrzeba wypełnienia luki w wiedzy na temat podatności na zagrożenia zdrowia publicznego w istniejących praktykach zarządzania powodzią oraz zintegrowania zdrowia przed, w trakcie i po powodzi. Zintegrowane zarządzanie powodziami wspiera ten dyskurs i ułatwia planowanie powodziowe, gotowość, reagowanie i rekultywację w celu zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia środowiska i ochrony dobrostanu ludzi.

Ogólnie podejście do zarządzania ryzykiem powodziowym dla zdrowia powinno opierać się na wspólnej polityce, planach i środkach w odniesieniu do wszystkich rodzajów zagrożeń (podejście wielozagrożeniowe), zanim zajmie się konkretnymi kwestiami związanymi z powodziami.

Źródło informacji

Współpracownik:
Biuro Regionalne WHO dla Europy

Opublikowane w Climate-ADAPT Nov 22 2022   -   Ostatnia modyfikacja w Climate-ADAPT Apr 04 2024

Akcje Dokumentu