All official European Union website addresses are in the europa.eu domain.
See all EU institutions and bodiesLanda i regionen
Den sørvestlege transnasjonale regionen dekkjer dei sørvestlege territoria i Europa. Samarbeidsområdet for Interreg-programmet 2021-2027 omfattar dei sørlege regionane i Frankrike, heile territoriet til Spania (inkludert Balearane og deretter territoria Melilla og Ceuta), fastlandet Portugal og Fyrstedømet Andorra. Samanlikna med førre programperiode (2014-2020) utelukka det nye transnasjonale samarbeidsområdet berre det britiske territoriet Gibraltarṛ. Eit kart som samanliknar gamle og nye grenser kan sjåast her.
Ϝ frå ikrafttredinga av den britiske tilbaketrekkingsavtalen 1. februar 2020 vil innhald frå Storbritannia ikkje lenger bli oppdatert på denne nettsida.
Rammeverk for politikk
1. Transnasjonalt samarbeidsprogram
Interreg VI B South West-programmet (2021-2027) vart godkjend av Kommisjonen 13. desember 2022. Programmet set opp fire prioriteringar i Sørvest-regionen (SUDOE):
- Prioritet 1: Bevar naturkapitalen og styrk tilpasninga til klimaendringar i SUDOE
- Prioritet 2: Fremje sosial utjamning og territorial og demografisk balanse i SUDOE gjennom innovasjon og transformasjon av produktive sektorar
- Prioritet 3: Fremje sosial samhøyr og territoriell og demografisk balanse i SUDOE gjennom sosial innovasjon, arvforbedring og tenester
- Prioritet 4: Styrke verknaden av SUDOE i territoria.
Tilpasning til klimaendringar er eksplisitt dekt av prioritet 1 og dens spesifikke mål 2.4 (fremje tilpasning til klimaendringar og førebygging av katastroferisiko, motstandskraft, idet det takast omsyn til økosystembaserte tilnærmingar). Programmet forventast å redusere verknadene av klimaendringane og forbetra prognosar, førebygging og handtering av naturlege risikoar.
Tiltak som er relevante for tilpasning, oppmuntrast òg gjennom dei andre særleg måla i prioritet 1, til dømes nr. 2.7 (auka vern og bevaring av natur, biologisk mangfald og grøn infrastruktur, også i byområde, og redusere alle former for forureining) og nr. 2.5 (fremje tilgang til vatn og berekraftig vassforvalting). Forventa resultater inkluderer forsterka motstandskraft av økosystemar og redusert press på sårbare vassressursar.
For førre periode (2014-2020) støtta INTERREG V B SUDOE klimatilpasning med sin Prioritet 4 (Bekjempar av klimaendringar), som vart utstyrt med 12 % av den samla programfinansieringa (17,08 millionar euro). Denne aksen fokuserte på styring og førebygging av klimaendringar risiko forbunde med knappheit på vassressursar og høg variasjon av nedbør, noko som aukar risikoen for intensivering av tørkeforhold, ørkenspreiing, jorderosjon, skogbrannar og flaum.
2. Internasjonale konvensjonar og andre samarbeidsinitiativar
Nokre område i SUDOE-regionen er omfatta av OSPAR-konvensjonen om vern av det marine miljø i det nordaustlege Atlanterhav, særleg i region IV — Biscayabukta og Den iberiske kyst. Under denne konvensjonen er klimaendringar (og havforsuring) adressert som eit tverrgåande problem for kunnskapsgenerering, overvåking av konsekvensar og utforming av forvaltningsalternativar med sikte på å auke økosystemets motstandskraft. Frankrike og Spania er òg kontraktspartar i Barcelona-konvensjonen, som dekkjer heile Middelhavet.
Sudoe-regionen omfattar fjellområdet Pyreneene, som har ein lang tradisjon for samarbeid mellom Frankrike, Spania og Andorra. The Working Community of the Pyrenees (CTP) vart etablert i 1983 på initiativ frå Europarådet for å takle felles grenseoverskridande utfordringar innan transport, utdanning, forsking, kulturarv og berekraftig utvikling, blant andre. CTP svarar på territoriets utfordringar med sin pyreneiske strategi (2018-2024). Den inneheld ein spesifikk akse om klimatiltak.
I 2010 finansierte CTP Pyrenean Climate Change Observatory (OPCC). Målet er å overvaka og forstå klimaendringsfenomenet i Pyreneene for å støtte tilpasning av territoriet. OPCC-plattforma inkluderer ein geoportal for å få tilgang til tematiske kart. I 2018 koordinerte OPCC publikasjonen”Climate change in the Pyrenees: effektar, sårbarheit og tilpasning»,som utgjer det nyaste og mest komplette kunnskapsgrunnlaget om klimaendringar i Pyreneene.
3. Tilpasningsstrategiar og -planar
Den pyreneiske klimastrategien vart godkjend av CTPs eksekutivkomité i november 2021 og ratifisert av dei sju CTP-territoriumspresidentskapa i desember 2021. Strategiens visjon ser for seg ein region som er motstandsdyktig mot verknadene av klimaendringar innan 2050. Den identifiserer fem strategiske mål: (1) Utvikle kunnskap om det pyreneiske klimaet og dets variabilitet; Berekraftig forvaltning av biologisk mangfald og naturressursar i møte med konsekvensane av klimaendringar og forbetring av dei knyta økosystemtenestene. Bidra til eit rettferdig klima og økologisk overgang, og hjelp til den pyreneiske økonomien og folkesetnaden gjennom denne prosessen; Framme territoriell forvalting som er foreinleg med risikoane forbunde med klimaendringar, og sikre territoriell balanse; (5) Bidra til kunnskapsbasert koordinering, samarbeid og styring, styrkje medvitsauke, kommunikasjon og miljøopplæring.
Utkastet til operasjonsplan for den pyreneiske klimaendringsstrategien (2022) er organisert rundt fem systemar: Klima, motstandsdyktige naturområde, tilpassa fjelløkonomi, folkesetnad og territorium og styring.
Døme på prosjekter finansiert i perioden 2014–2020
Døme på prosjekter finansiert av SUDOE-programmet 2014-2020 er rapportert nedanfor. Sentrale problemstillingar for regionen er knytte til tørke, vassmangel og brannrisiko som forverrast av klimaendringar.
RISKCOAST-prosjektet (Utvikling av verktøy for å førebyggje og handtere geologiske risikoar i kystområda knytte til klimaendringar, 2019-2022) fokuserer på utvikling av innovative verktøy, metodar og effektive løysingar for å førebyggje og handtere geologiske kystrisikoar forsterka av klimaendringar. Ved å etablere eit transnasjonalt samarbeidsnettverk for geologiske risikoar i SUDOE kystterritoriet, adresserer prosjektet alle tre fasar av beredskapsleiing: Førebygging, respons og rehabilitering.
ClimAlert-prosjektet (Tidleg varslingssystem for klimarisiko knytte til vatn for større motstandskraft, 2019-2023) foreslår flere måtar å auke motstandskrafta på: etablere ei transnasjonal tidleg varslingsteneste for vassrelaterte klimarisiko (tørk, brannar og flaum) og ei transnasjonal nettplattform, for å forbetra kapasiteten til administrasjonar og andre interessentar.
Vassforvaltingsspørsmål er omfanget av AGUAMOD-prosjektet (Utvikling av ei vassressursforvaltingsplattform i lågvassperiodar i SUDOE-territoriet) (2016-2019) som ga ei plattform for integrert styring av vassressursar i SUDOE-regionen i sommarperiodar som eit verktøy for å styrke samarbeidet mellom leiarar og landbrukarar (Aguamodcuaderno interactivo).
På eit anna notat, PLURIFOR (Transnational Plans for the Management of Forest Risks) prosjekt (2016-2019) meint å redusere sårbarheita til skogområde i Spania, Frankrike og Portugal til flere farar (inkludert nye skadedyr og sjukdom, skogbrannar, jordforringing og stormar) ved å utarbeida risikostyringsplanar og verktøy. Målet med ECCLIPSE (Assessment of Climate Change in Ports of Southwest Europe)-prosjektet (2019-2022) er å utvikle eit felles rammeverk for å vurdere konsekvensane av klimaendringar og effektiviteten av tilpasningsstrategiar for hamner i SUDOE-rommet. Klimaendringane representerer ein betydeleg risiko for næringsliv, drift, sikkerheit og infrastruktur — og dermed for lokale, nasjonale og globale økonomiar. For å sikre hamneoperasjonar under desse endra tilhøva, har prosjektet som mål å oppnå ei djupare forståing av konsekvensane av klimaendringar på lokalt nivå for å utforske passande tilpasningsstrategiar. Prosjektet omfattar tre case-studiar i tre ulike klimaområde: Valencia hamn (Spania, Middelhavet), Aveiro hamn (Portugal, Atlanterhavet) og Bordeaux hamn (Frankrike, Gascognebukta).
I tillegg til INTERREG V B SUDOE-programmet spelar grenseoverskridande samarbeid (INTERREG A) òg ei viktig rolle i å byggje ein felles kunnskapsbase, og å overføra, replikere og kapitalisere på tilpasningskunnskap i regionen. Dette er eksemplifisert ved støtta til Pyrenean Climate Change Observatory (OPCC) forskingsaktivitetar av INTERREG A Spain-France-Andorra Cross-Border Cooperation Programme (POCTEFA) både under programperioden 2007-2013 og 2014-2020. Innanfor dette rammeverket er OPCC-ADAPYR-prosjektet (2020-2022) fortsetjinga av det førre OPCC-2-prosjektet (2016-2019): Desse prosjekta forbetra dagens kunnskap om konsekvensar og sårbarheiter for klimaendringar i Pyreneene, støtta utarbeidinga av tilpasningsstrategien for klimaendringar for Pyreneene og forbetra OPCC-informasjonsportalen. Andre OPCC-prosjekter finansiert innanfor Interreg POCTEFA finn du her.
Sjå
korleis kunnskapen som visast på denne sida har inspirert aktørar som jobbar på ulike styringsnivå til å utvikle skreddarsydde løysingar i ulike policy- og praksissamanhengar.
- Pyreneene: Ved hjelp av transnasjonale regionar sider frå Climate-ADAPT for å utvikle grenseoverskridande tilpasningsstrategi i Pyreneene

Content in Climate-ADAPT database
Del informasjonen dinLanguage preference detected
Do you want to see the page translated into ?