Start Baza danych Publikacja i sprawozdania Zarządzanie falami upałów w Europie: porównanie polityki i praktyk zdrowotnych w celu lepszego zrozumienia ról, obowiązków i współpracy

Exclusion of liability

This translation is generated by eTranslation, a machine translation tool provided by the European Commission.

Website experience degraded
The European Climate and Health Observatory is undergoing reconstruction until June 2024 to improve its performance. We apologise for any possible disturbance to the content and functionality of the platform.
Publications and Reports

Zarządzanie falami upałów w Europie: porównanie polityki i praktyk zdrowotnych w celu lepszego zrozumienia ról, obowiązków i współpracy

Opis

Tło

Oczekiwanie, że zmiany klimatu jeszcze bardziej zaostrzą ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, jest głównym przedmiotem zainteresowania decydentów i naukowców. Skuteczne zarządzanie ma zasadnicze znaczenie dla gotowości na takie zagrożenia i reagowania na nie. W niniejszym dokumencie przeanalizowano struktury zarządzania europejskimi planami działania w dziedzinie zdrowia cieplnego i przedstawiono informacje na temat kluczowych zainteresowanych stron, ról, obowiązków i współpracy.

Metody

Było to dwufazowe badanie jakościowe, w którym naukowcy uzupełnili przegląd dokumentacji 15 europejskich krajowych planów działania w zakresie zdrowia cieplnego (NHHAP) i po uzyskaniu świadomej zgody 68 wywiadów w dziewięciu krajach z kluczowymi informatorami zaangażowanymi w opracowywanie, wdrażanie i/lub ocenę tych NHHAP. Do indukcyjnej analizy NHHAP wykorzystano analizę tematyczną. Analiza skupiła się na trzech tematach: identyfikacja kluczowych zainteresowanych stron, określenie i przypisanie ról i współpracy między zainteresowanymi stronami. Następnie do analizy wywiadów kluczowych informatorów zastosowano iteratywnie tworzony kodbook. Wszystkie analizy zostały wykonane przy użyciu oprogramowania do analizy jakościowej NVivo 10.

Wyniki

Jednym z głównych celów zarządzania NHHAP jest wspieranie koordynacji działań i współpracy między zaangażowanymi zainteresowanymi stronami. Istnieją jednak znaczne różnice między planem a praktyką. Na podstawie dostępnych danych naukowcy mają niewielki wgląd w proces identyfikacji zainteresowanych stron, ale uważają, że większość krajów angażuje te same rodzaje zainteresowanych stron. Role są określane i przydzielane głównie w odniesieniu do poziomów alarmowych systemu ostrzegania, co powoduje, że inne aspekty ról i inne role są niejasne i niejednoznaczne. Współpraca ma kluczowe znaczenie dla wielu elementów NHHAP i jest głównie doświadczana pozytywnie, chociaż rozważane są ulepszenia i nowa współpraca.

Wnioski

Wyniki tego artykułu wskazują na potrzebę bardziej przemyślanego i ustrukturyzowanego podejścia do zarządzania w kontekście NHHAP. Międzysektorowe podejście do identyfikacji kluczowych zainteresowanych stron może ułatwić większą gotowość i reagowanie na fale upałów. Należy określić i wyraźniej określić role i obowiązki zainteresowanych stron, aby uniknąć nieporozumień i poprawić skuteczne wdrażanie. W tym zakresie naukowcy identyfikują i opisują siedem kluczowych ról i potencjalnych zainteresowanych stron, do których te role są zwykle przypisane. Wreszcie, współpraca między zainteresowanymi stronami może korzystać z podejścia międzysektorowego, ale również struktury formalne mogą być korzystne.

Źródło informacji

Źródło:

Health Research Policy and Systems Journal – Polityka i systemy badań zdrowotnych

Vanderplanken, K., van den Hazel, P., Marks, M., Shams, A.Z., Guha-Sapir, D., & van Loenhout, J. A. F. (2021). Zarządzanie falami upałów w Europie: porównywanie polityki zdrowotnej i praktyk w celu lepszego zrozumienia ról, obowiązków i współpracy. Polityka i systemy badań zdrowotnych, 19(1), 1–14.

Opublikowane w Climate-ADAPT Nov 22 2022   -   Ostatnia modyfikacja w Climate-ADAPT Apr 04 2024

Akcje Dokumentu