Start Wiedza Narzędzia Rozpoczęcie pracy 5.3 Uwzględnianie kwestii przystosowania się do zmiany klimatu w politykach i planach miejskich

Exclusion of liability

This translation is generated by eTranslation, a machine translation tool provided by the European Commission.

Website experience degraded
The European Climate and Health Observatory is undergoing reconstruction until June 2024 to improve its performance. We apologise for any possible disturbance to the content and functionality of the platform.

uast_logo_5 Przygotowanie gruntu pod adaptację Ocena ryzyka i podatności na zmianę klimatu Określenie wariantów przystosowania się do zmiany klimatu Ocena wariantów przystosowania się do zmiany klimatu Wdrażanie Monitorowanie i ocena

5

Wdrażanie dostosowania

5.3 Uwzględnianie kwestii przystosowania się do zmiany klimatu w politykach i planach miejskich

Dostosowanie nie powinno odbywać się w oderwaniu od istniejących ram polityki miejskiej, które obejmują sektorowe polityki, strategie, wdrażanie, zarządzanie oraz struktury i procesy organizacyjne. Uwzględnienie kwestii przystosowania się do zmiany klimatu w istniejących ramach polityki miejskiej może zwiększyć widoczność przystosowania się do zmiany klimatu, zapewnić bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, pomóc decydentom politycznym w znalezieniu synergii między rozwojem a przystosowaniem się do zmiany klimatu oraz ograniczyć konflikty między politykami.

Ze względu na jego przekrojowy charakter przystosowanie się do zmiany klimatu mogłoby zostać włączone do polityk sektorowych, takich jak gospodarka wodna, transport, środowisko zbudowane lub zdrowie. Ocena bieżących działań w różnych obszarach polityki i sektorach (zob. etap 2.6)zapewni gminie przegląd możliwości uwzględniania kwestii przystosowania się do zmiany klimatu we wszystkich różnych politykach sektorowych.

Miasta będące sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów zachęca się do opracowywania i zgłaszania działań, które obejmują elementy związane z przystosowaniem się do zmiany klimatu i łagodzeniem jej skutków lub ubóstwem energetycznym. Webinarium "Integracjałagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej w celu zwiększenia skuteczności działań w dziedzinie klimatu"analizuje to powiązanie i przedstawia doświadczenia miast.

Głównymi punktami wejścia w główny nurt adaptacji miejskiej są urbanistyka, zarządzanie ryzykiem i budżetowanie. 

Jeśli chodzi o planowanie urbanistyczne, konieczny jest przegląd kilku dokumentów dotyczących planowania w celu określenia wariantów i strategii integracji przystosowania się do zmiany klimatu w miastach. Mogą one obejmować krajowe przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego, istniejące plany zagospodarowania przestrzennego, zasady kontroli rozwoju i przepisy wykonawcze dotyczące budynków, podręczniki planowania przestrzennego, kodeksy budowlane, plany rozwoju obszarów miejskich, strategie i plany zrównoważonego rozwoju, zintegrowane strategie i plany dotyczące zmiany klimatu, a także zarządzanie ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi i plany reagowania kryzysowego oraz wszelkie szczegółowe strategie i plany sektorowe.

Z punktu widzenia zarządzania ryzykiem użytecznym podejściem może być niekoncentrowanie się na zmianie klimatu jako takiej, ale raczej na poprawie gotowości, solidności procesu decyzyjnego i ogólnej odporności. Podejścia do zarządzania ryzykiem wraz z analizą ekonomiczną pomogą ukierunkować konkretne strategie na najbardziej pilne, przystępne cenowo lub przynoszące największe korzyści netto działania.

Włączenie działań w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu do budżetów gminnych i sektorowych ma zasadnicze znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do pozyskiwania zasobów i ustalania priorytetów w tym zakresie. Ponadto przekrojowe uwzględnianie kwestii przystosowania się do zmiany klimatu w zarządzaniu umożliwi wdrażanie z czasem w ramach istniejących budżetów i poprzez zrównoważenie kosztów przyrostowych z generowanymi wartościami gospodarczymi, środowiskowymi i społecznymi.